Tarih Alanı
Künye

Van'da 'Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet' yürüyüşü

Van'da 'Teröre Lanet, Kardeşliğe Davet' yürüyüşü
Eklenme Tarihi : 14/Eylül/2019, 15:36
Kurtuluş Parkı önünden başlayan yürüyüş Beşyol Meydanı’na kadar sürdü.


Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde Ağaçkorur köyü mevkiinde geçtiğimiz perşembe günü odun toplamaya giden köylülerin bulunduğu araca teröristler tarafından el yapımı patlayıcıyla düzenlenen saldırıda 7 kişi şehit düşerken 10 kişide yaralandı. Saldırının ardından Türkiye’nin dört bir yanından teröre lanet sesleri yükselirken bunlara bir yenisini de Van ekledi. Başta Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in saldırının ardından kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı taziye dileklerinin ardından Van’daki birçok kamu kurum ve kuruluşunun yanında siyasi ve sivil toplum kuruluşları da taziye dileklerini ileterek teröre lanet çağrısında bulundu. Yapılan çağrılar kapsamında bugün de Kurtuluş Parkı önünden başlanarak Beşyol Meydanı’nda bulunan Hz. Ömer Camii avlusuna kadar süren bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşe Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İpekyolu Kaymakamı Sinan Aslan, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, AK Parti Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İrfan Kartal, MHP Van İl Başkanı Salih Güngöralp ve Edremit Belediye Başkanı İsmail Say gibi isimlerin yanında çeşitli kamu kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Yürüyüşün ardından Hz. Ömer Camii önünde yapılan açıklamada teröre karşı daha önce olduğu gibi daima birlik ve beraberlik içerisinde olunacağının altı çizildi ve yürüyüşe katılan vatandaşlara teşekkür edildi. Yürüyüş açıklamanın ardından yapılan duanın ile sona erdi.   Yürüyüş ile alakalı Van Valisi Mehmet Emin Bilmez sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile “Vanlılar her zaman olduğu gibi teröre karşı dik durdu. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın.” Dedi. Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:  “Terör örgütü PKK, kanlı eylemlerine bir yenisini daha ekleyip, bu kez sivil vatandaşları hedef almıştır.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde, odun toplayan köylüleri taşıyan kamyonetin geçişi sırasında PKK’lı teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 7 kardeşimiz şehit düşmüş, 10 kardeşimiz de yaralanmıştır. Masum sivil vatandaşları hedef alan bu saldırı bir kez daha göstermiştir ki, terör örgütü PKK'nın kan dökmek ve toplumun huzurunu sabote etmekten başka bir amacı olmadığı gibi, ideolojik bir davaları da yoktur. Geçmişte Çanakkale'de halkın orduya verdiği destekle bu topraklar nasıl düşman işgalinden korunduysa, 15 Temmuz'da FETÖ terör örgütüne karşı halk direnmesiyle bu ülke nasıl ayakta durduysa, bugün de yine halkımız her türlü teröre karşı bir mücadele vermeye devam edecektir. Türkiye’de son birkaç yıldır demokratikleşme adına atılan adımlar neticesinde deşifre olan kirli ilişkiler de göstermiştir ki, terör tekdüze bir hareket değildir. Asırlardır farklı kılıklarla karşımıza çıkan dış güçler, terör örgütü PKK’yı kullanarak ülkemizde kirli ve hileli oyunlarını sergilemişlerdir. Halk nezdinde itibarını kaybedenler, kan dökerek itibar kazanma peşine düşmüşlerdir. Bu ve buna benzer saldırılar ile, ülkemizde kargaşa, kaos ve gerginlik yaratılarak şiddetten medet umulmaktadır.

Yıllardır halkın refahına, yaşam kalitesine harcanması gereken kaynaklar, terör nedeniyle uluslararası silah tüccarlarının ve ülkemizdeki uzantılarının cebine akmıştır. Bu süreçte Milletimizin birlik, beraberliği ve ülke bütünlüğümüz için 10 binlerce şehit verilmiş, masum insanlar terör yüzünden yaşamını yitirmiştir. Ülkemiz terörün kıskacından tam da kurtulmaya başladığı şu dönemlerde yapılan bu eylemler onları kaçınılmaz sondan kesinlikle kurtaramayacaktır. Eli kanlı terör örgütü PKK, bu cennet vatandan silip süpürülecek, dış destekçileri ve içerideki tüm uzantılarıyla ait olduğu çukura mutlaka gömülecektir. Bölücü terör örgütü, akıttığı her damla kan ve gözyaşının bedelini hem de misliyle ödemekte ve ödemeye devam edecektir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
VAN HABER
Yukarı Geri Van Haber 65| Van Haberleri|Van Haber|

Van gumus dunyasi


Turkmenoglu


YTY BETON

Gündem

Tümü

En Çok Okunanlar

Bugün .Bu Hafta .Bu Ay
  • Bugün vanhaber65.com

HAVA DURUMU