Tarih Alanı
Künye

Kandaşoğlu: Van'a yeni bir tv kanalı açıyoruz

Kandaşoğlu: Van'a yeni bir tv kanalı açıyoruz
Eklenme Tarihi : 29/Temmuz/2020, 15:26
Vanlı İşadamı ve Van Ticaret ve Sanayi Odası Eski Başkanı Zahir Kandaşoğlu, kentteki birçok işadamı ile birlikte Van Ticaret ve Sanayi İş Dünyası Derneği’ni (VATSO) kurduklarını açıkladı. Bugüne dek yaptığı çalışmalardan söz eden Kandaşoğlu, “Bu kenti, bu şehri düşünmemiş olsaydım, bazı konularda sesimi yükseltmeseydim, itirazlarım olmasaydı belki şimdi bakan olmuştum” ifadelerini kullandı.


Van’daki yerel ve yaygın basın mensupları ile kahvaltılı basın toplantısında bir araya gelen Van Ticaret ve Sanayi İş Dünyası Derneği (VATSO) Başkanı Zahir Kandaşoğlu, özellikle Van Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığı görevinde yaptığı çalışmaları hatırlattı.

  
Başkan olduğu dönemde kent adına önemli hizmetlere imza attığını söyleyen Kandaşoğlu, bundan sonra da güzel çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.


DÜNYADA MARKA OLMUŞ ‘VATSO’ İSMİNİN YAŞATILMASINI İSTEDİK

  
VATSO isminin dünyada marka bir isim olduğunu dile getiren Kandaşoğlu, “Bildiğiniz gibi ben 1979 yılından bu yana Van’da çeşitli sektörlerde görev aldım. Daha önce de bilindiği üzere Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda başkanlık yaptım. O dönmelerde çok çabaladık, çok çalıştık Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı dünyaya tanıttık. O dönemlerde VATSO denildiği zaman, herkes tanıyordu, biliyordu. Bizden sonra şimdi ki yönetimdeki arkadaşlar bizde memurken geldiler aday oldular ve kazandılar. Ama başkan olur olmaz 3. Toplantıda, yönetim kurulu kararıyla VATSO’nun ismini değiştirdiler. Ben bu isim için 6 ay üzerinde çalıştım, üniversiteler arası yarışmalar yaptım, komisyonlar kurduk. Bu bir kurumsal kimliktir kimsenin bu kurumsal kimlikle oynamasının bir gereği yoktur. Bugün Van Valiliği veya Büyükşehir Belediyesi’nin ismini değiştirebilir misiniz? Gerçekten uluslararası marka olan bu ismin değişmesi bize biraz dokundu. Sadece beni değil bütün Van halkı olarak 7’den 70’e, tüccarı, esnafı ve bu odaya üye olan tüm herkesi ciddi bir şekilde rahatsız etti. Onun için bizde bu derneği kurarken 264 tüccar ve esnafımız ile görüştük. Bize dediler ki; VATSO isminin hayata geçirilmesi ve yaşatılması lazım. Bu 264 tüccarımız, esnafımız Van’da 1950’den bu yana ticaret yapan, hiçbir çeki yazılmayan, ticarette hiçbir eğriliği olmayan, dürüst ve namuslu bir şekilde ticaret yapan kişilerdir” diye konuştu.


“BU KENTİ DÜŞÜNMESEM BAKAN OLURDUM”

  
Van için yaptığı hizmetlerden bahseden Kandaşoğlu, “Bu ili düşünmeseydim belki de şimdi bakan olurdum” dedi.

  
Kandaşoğlu sözlerine devamla; “Bu memlekette bilerek hiçbir yanlışımız olmayacak. Eğer olursa bu memleketin üzerinde kesinlikle yüce rabbim hiçbir ticareti, hiçbir siyaseti bana nasip etmesin. Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda görev yaptığım süreçte eğer bu ili düşünmeseydim, bu coğrafyayı düşünmeseydim, Van Gölü’nü düşünmeseydim, Van Kedisini düşünmeseydim, Van Cacığını sırtıma alıp Amerika’ya gitmeseydim, yüce rabbim şahittir ben 5 dönemdir bu ilde milletvekiliydim. Belki de Sanayi Bakanı olurdum. Bakmayın ben lise mezunuyum, dünyada iddialıyım ve herkese meydan okuyacak, herkesten en iyi işi yapacak kişiyim. Benim dönemimde birçok etkinlik vardı. Her gün farklı farklı etkinlikler düzenlenirdi. Benim dönemimde basım mensupları sürekli sahadaydı. Ama şimdi ki çalışma ve etkinliklere bakıldığında arada %500 net bir fark var. Van’ın şuanda en büyük sıkıntısı, Van’ın bir lobisinin olmamasıdır. Kimse Van’ın lobisini yapmıyor. Sabah herkes evinden, yazlığından çıkıyor Van’a gelecek 2 saate gelemiyor. Peki neden gelemiyoruz? Türkiye’de Iğdır, Hakkari ve Van hariç, çevre yolu olmayan başka bir il varsa gelin bana tokadı yapıştırın, Stadyumu olmayan bir il varsa yine gelin tokadı yapıştırın. Lobisi eğer güçlü olursa, ilimizdeki eksiklikleri ve sorunlarını daha rahat çözeriz. Diklenmeyecek ama dik duracağız” ifadelerini kullandı.

“VAN’A YENİ BİR TV KANALI AÇIYORUZ”

Yeniden bir televizyon kurma düşüncemiz var ve gerekli evrakları aldık. Van TV’yi de küserek sattım. Bana o zaman televizyonu siyasiler sattırdı. Bitlis ve Erzurum TV aylık 8 bin dolar, biz 72 bin dolar ödüyorduk. Defalarca bu konuyu bakanlarla görüştük. Bize bu TV’yi çok abartıyorsunuz dediler. Kapanırsa kapansın Türkiye’de 750 tane TV var dediler. Bu cümlenin üzerine televizyonu sattım. Televizyonu sattığım zaman RTÜK’e yazı yazdım. Bu kişilere TV’yi satıyorum, beni nasıl 10 yıl elekten geçirdikten sonra lisans verdiyseniz, bu kişileri de öyle araştırın diye yazı yazdım. RTÜK’ten 2 günde lisans aldılar. Ben 10 yıl bekledim, bunlar 2 günde aldılar. RTÜK, Türksat bu kişilere 2 günde yayın hakkı veriyorsa, şirketinin bir sorunu yoksa benim buna itiraz etmeye bir gücüm olmaz. Yeni TV’mizin adı Kanal Doğu olabilir. Şuanda 3 isim üzerinde duruyoruz. Koronavirüsten dolayı bazı aksamalarda oldu. Bundan dolayı kanalımız henüz yayına başlamadı. Kadro çalışmalarımızda sürüyor. TV’yi satmamızda en çok kadro bizi zorladı. Satışı en fazla etkileyen kadro oldu” diye konuştu.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
VAN HABER
Yukarı Geri Van haber, Van haberleri, VAN HABER 65

Van gumus dunyasi


YTY Petrol

En Çok Okunanlar

Bugün .Bu Hafta .Bu Ay

Turkmenoglu


Gündem

Tümü