Tarih Alanı
Künye

Vanlı annelerin eylemine Gazetecilerden destek

Vanlı annelerin eylemine Gazetecilerden destek
Eklenme Tarihi : 05/Mart/2021, 16:29
Van'da çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan aileler, partinin İl Başkanlığı binası önünde eylem yaparak evlatlarına teslim olmaları çağrısında bulundu.Van'da, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler, HDP il binası önündeki eylemlerini 2'nci haftada da sürdürdü. Geçen hafta 8 aile ile başlayan eylem, bu hafta 10 aileyle devam ederken, HDP binası önünde 'Kahrolsun PKK, işbirlikçi HDP' sloganları atıldı. Parti binası bahçesinde toplanan HDP'liler de annelerin sesini 'Yaşasın HDP' sloganları atıp, tef ve zılgıt çalarak, engellemeye çalıştı. Polis de bina önünde önlem aldı.

Van'da çocukları ve yakınları PKK'lı teröristlerce kaçırılan aileler, Cumhuriyet Caddesi'ndeki AVM önünde bir araya geldi. Aileler, yürüyüş yaparak, ellerinde Türk bayraklarıyla PKK'yı protesto etti. Güvenlik önlemleri eşliğinde HDP il binası önüne gelen kadınlar, ellerinde çocuklarının fotoğrafları ve Türk bayraklarıyla 'Dağları kurtlara, kuşlara bırakın', 'Çocuklarımızı istiyoruz', 'Anneler nöbette', 'Artık yeter yakamızdan düşün', 'Çocuklarımız kimsenin piyonu olmayacak' yazılı dövizleri taşıdı. HDP Van il binasına kadar slogan atarak, yürüyen aileler için polis de güvenlik önlemi aldı. Bina önüne gelen aileler, 'Kahrolsun PKK, işbirlikçi HDP' sloganları attı. Parti binası bahçesinde toplanan HDP'liler de annelerin sesini 'Yaşasın HDP' sloganları atıp, tef ve zılgıt çalarak, engellemeye çalıştı. Bazı HDP'li yetkililerin 'Bu sorunu beraber çözelim. Gelin, konuşalım' demesi üzerine anneler de 'Biz çocuklarımızı istiyoruz, getirin. Biz de eylemimizi sonlandıracağız' diye cevap verdi.

Vanlı gazetecilerden annelere destek

PKK'nın kandırdığı çocuklarına kavuşmak isteyen annelerin evlat nöbeti tuttuğunu anımsatan Sevinç, şunları kaydetti:

Vangölü Gazeteciler Cemiyet Başkanı Fatih Sevinç, Bitlis Tatvan´da kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 askere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dilediği konuşmasında şunları söyledi:

"Van annelerinin umut nöbeti geçen hafta başladı. Gözü yaşlı annelerimiz, burada PKK terör örgütüne karşı bir duruş sergileyip, evlatlarını evlerine dönmeye davet ediyor. Bu çağrı Türkiye tarihinde önemli ve bir o kadar da değerli bir duruştur. Biz Vanlı gazeteciler, onlarca yıldır örgüt eliyle bölgede yaşatılan acılara, kayıplara, gözyaşlarına şahitlik ettik. Her bir ölüm ailelerin yüreğine kor düşürürken bu toprakları da bir acı coğrafyasına dönüştürdü. Terör yüzünden bu topraklarda çok gözyaşı döküldü ve çok büyük kayıplar yaşandı. Analarımızın kıymetli mücadelesine bizler de ortak olarak onların yanında olduğumuzu göstermeye geldik. Bizler bir taraftan anaların sesi olacak diğer taraftan bu toprakların huzura kavuşmasının mücadelesini verecek, gazeteciliğimizi huzurun tesisi için kullanacağız. Örgütün kandırdığı gençlerimize 'Dönün' diyoruz. Gençlerimize bundan sonraki süreçte örgüte maşa olmama çağrısında bulunuyoruz. Gençlerimize yakışan; millete hayırlı evlatlar, başarılı bireyler olmaktır. Bu acının son bulması, sizlerin elinde. Bugün yanında yer aldığımız annelerimiz, ağlamayı değil evlatlarına sarılmayı, onların kokusu ile uyumayı hak ediyor"dedi.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
VAN HABER
Yukarı Geri Van haber, Van haberleri, VAN HABER 65

Van gumus dunyasi


YTY Petrol

En Çok Okunanlar

Bugün .Bu Hafta .Bu Ay

Turkmenoglu


Gündem

Tümü