Tarih Alanı
Künye

Arınç'ı Kızdıran Soru

Arınç'ı Kızdıran Soru
Eklenme Tarihi : 26/Mart/2012, 01:57
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da muhtarlarla biraraya geldi. Burada bir gazetecinin sorusuna kızan Arınç 'Bana çakılmaz arkadaş' dedi 22 Nisan tarihini verdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, emekli olduktan sonra muhtar adayı olabileceğini söyledi. Muhtarların merakla beklediği Köy Kanunu’nun bu yasama döneminde çıkartacaklarını belirten Arınç, "O kadar görevleri var ki adeta bakan gibi. Maşallah, köylerimiz bundan sonra yıllık ve kısmi sözleşmelerle mühendis, teknisyen ve işçi bile çalıştıracak. Ben de emekli olursam herhalde bir köyde muhtarlığa aday olabilirim. Kurban olduğum Allah verdikçe veriyor. Şu 4+4+4’ü çıkaralım, arkasından 2B’yi çıkaralım, sıra Köy Kanunu'na gelsin inşallah." dedi.

Seçim bölgesi Bursa’da Yunus Emre Spor Kompleksi'nde Muhtarlar Birliği Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yaz saati uygulamasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. İleri saat uygulamasının değişmeden devam edeceğini anlatan Arınç, “Bir kanun tasarısı var. Bundan sonra yaz saati uygulaması değişmeden devam edecek. Bununla ilgili teknik çalışmalar sürüyor. 6 ayda bir ileri gelir al. Bundan kurtulmuş olacağız. Türkiye'nin bütününü kapsayan bir konu. Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı çalışıyor. Tüm teknik boyutlarıyla ilgili çalışma tamamlandıktan sonra çıkarılacak yasayla ileri saat uygulaması sonra kalıcı hale gelecek." diye konuştu.

MUHTARLIĞA İLGİ YOKTU

Muhtarların kendisine ilettiği problemleriyle ilgilendiklerini belirten Arınç, Köy Kanunu’nun değişmesi konusunda değiştirilmesi gayretlerinde olduklarını açıkladı. Muhtarlığa geçmişten bu yana çok zor şartlar altında ve hatta külfet olarak bakıldığına işaret eden Arınç, sözlerine şöyle devam etti: “Çok eskiden hatırlarım, köyde muhtarlık yapacak insan bulunmazdı. Aday olunmazdı. Çünkü hiçbir talep yerine getirilmezdi. Sonradan işler düzelmeye başladı. En azından son 10 yıldır ülkemizdeki istikrarlı yönetim, muhtarların da bir şahsiyet kazanmasına ve onların artık başları dik gezen insanlar haline gelmelerini sağladı.”

MUHTARLAR BAKAN GİBİ OLUYOR

Muhtarların yeni dönemde sözleşmeli teknisyen bile çalıştıracağını dile getiren Arınç, 442 sayılı Kanun'un çok eskidiğini ve günün şartlarında ihtiyaçlara cevap veremediğini dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç şunları söyledi: “Bu kanun artık yetersiz kalıyor. Güncel, çağdaş olması ve yeni talepleri karşılaması lazım. 1924 yılına kadar dayanan 442 sayılı Kanun'un değiştirilmesi ve güncellenmesi artık bir ihtiyaç haline geldi. Tasarının içinde köy kuruluşları görev ve yetkilerinin yeniden tanımlanması, köy gelirleri, köy bütçeleri ve bütçelerin uygulanması, muhtarlık maaşı gibi konular düzenlenecek. Artık ihtiyar heyeti yerine meclis tabirini koymak düşüncesi var. Maşallah muhtarların o kadar görevleri var ki adeta bir bakan gibi. Maşallah bundan sonra köylerimiz, yıllık ya da kısmi zamanlarda sözleşmeyle mimar, mühendis, işçi bile çalıştırabilecek. Ben de emekli olursam herhalde bir köyde muhtarlığa aday olabilirim. Kurban olduğum Allah verdikçe veriyor. Şu 4+4+4’ü çıkaralım, arkasından 2B’yi çıkaralım, sıra Köy Kanunu'na gelsin inşallah. Köy Kanunu, bu yasama yılında çıkacaktır. Bunların hepsine kavuşalım.”

BİRÇOK ÜLKE NÜFUSUNDEN FAZLA İNSAN KÖYLERİMİZDE YAŞIYOR

 Türkiye nüfusunun yüzde 15'inin köylerde yaşadığını, bunun da 12 milyon nüfusa denk geldiğini belirten Arınç, şöyle devam etti: "Yanımızdaki Avrupa ülkelerinde fazla, ama Yunanistan'da bu oran 10 milyon. Biz köy nüfusumuz itibariyle pek çok ülkenin ilerisindeyiz. Bir engel olmazsa bu yasama dönemi içinde bu kanunu çıkartacağız. Köy muhtarlarının beklentilerini gidereceğiz. Muhtarlar olmadan Türkiye'de devlet yönetimini, insanlarla devlet arasındaki ilişkilerinin kurulmasını sağlayamayız. Muhtarları seviyoruz. Onların önemli bir görevleri var. Onların toplumda saygın bir yeri olmalı. Sizin bu imkanlara sahip olmanız bizi sevindirir. Sizlerden görüş alıyoruz. Bugün geldiğimiz her noktaya sizin desteklerinizle geldik. Hakkınızı teslim etmemiz lazım. Muhtarların hükümete borcu yok, hükümetimizin muhtarlara borcu var."

BANA ÇAKILMAZ, ARKADAŞ

Arınç, Bursa’da bir yerel gazetenin 22 Nisan’da yapılması planlanan AK Parti Bursa İl Başkanlığı Kongresi'ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gelip gelmeyeceğine ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı manşetine tepki gösterdi. Bülent Arınç, şunları söyledi: "Bursa’mızda münteşir bir gazete kocaman, böyle patlak gibi gözlerle başlık atmış bugün. İçinden geçeni yazmış. ‘Başbakan kongreye gelmiyor’ demiş. Ayıp denen bir şey var. Biz siyasetçiyiz arkadaşlar. Bu kongre yapılır. Başbakanımız, Allah izin ve imkanı verirse kongreye gelir. Diyelim ki gelemedi. Ben gelirim. Diyelim ki ben gelemedim. Bu kongre yapılır. Sen ne demek istiyorsun arkadaş? İçindekini böyle başlığa çıkarman ayıp oluyor Senin içinden geçeni ben biliyorum. Çünkü sen eski günlerin özlemi içindesin. Sen istiyorsun ki Bursa’da eskiden bazı yanlışlıklar yapılmıştı ‘ah ne de güzel olmuştu. Nerden çıktı bu adam şimdi? Doğru düzgün kongre yapmaya çalışıyor’ diye bana çakmaya çalışıyorsun. Bana çakılmaz arkadaş? Ayağını denk al. 22 Nisan'dan sonra seninle daha rahat konuşuruz."

Arınç toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in babası Yaşar Çelik’i evinde ziyaret etti. Ardından Arınç, Osmangazi ilçesi Kükürtlü Mahallesi’ndeki ağabeyinin evini de ziyaret etti.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
ÜLKE GÜNDEMİ
Yukarı Geri Van haber, Van haberleri, VAN HABER 65

Van gumus dunyasi


YTY Petrol

En Çok Okunanlar

Bugün .Bu Hafta .Bu Ay

Turkmenoglu


Gündem

Tümü