Tarih Alanı
Künye

Acar'dan 'Engelliler Haftası' Mesajı

Acar'dan 'Engelliler Haftası' Mesajı
Eklenme Tarihi : 10/Mayıs/2012, 18:16
İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel hafta olduğunu belirtti.

Van İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel hafta olduğunu belirtti.

 

İl Sağlık Müdür Dr. Bilal Acar 10–16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Engelliler Haftası”, engelli vatandaşlarımızın bir kez daha hatırlanması, sorunlarının daha yakından dile getirilerek, toplumun dikkatinin çekilmesi ve çözüm yollarının bulunması, önlenebilir nedenlerle oluşan engeller konusunda toplumda yeterli bilincin oluşması açısından önemli haftalardan biri olduğunu belirtti.

 

Sağlık Müdürü Dr. Bilal Acar “engellilik konusunda “duyarlılık farkındalık” yaratmak, toplum içine dahi çıkmakta zorlanan engelli bireyleri toplumla bütünleştirmek, onları topluma kazandırmak adına bu hafta, çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Doğuştan veya herhangi bir hastalık yada kaza gibi bir nedenle engelli hale gelen Vatandaşlarımızın, toplumumuzun ayrılmaz bir parçası olarak görülmesi, sorunlarının çözümü, toplumda üretken hale gelmeleri ve toplumsal hayata uyumları ve hayat standartlarının yükseltilmesi sosyal hizmetlerin en önemli görevleri arasındadır.

 

 

Son yıllarda çıkarılan özürlü yasaları ışığında, İl müdürlüğümüz olarak engellilere; bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmeti ve çoğu zaman unutulan engellilerin ailelerine ve engellilere yönelik olarak verilen danışmanlık ve destek hizmetleri, ilimizde yoğun bir şekilde yürütülmektedir.

 

Verilen hizmetlerin kalitesinin daha da arttırılması ve toplumda engellilik konusunda duyarlılığın arttırılması ve bilincin oluşması için toplumda her bireyin ve kurumun bu konuya daha hassas ve duyarlı olması gerekmektedir.

 

 

Dr. Acar Evde Bakım Sağlık Hizmetleri Birimi bu vatandaşlarımıza yönelik çeşitli hizmetler vermektedir. Evde Sağlık Hizmetleri Birimine müracaat eden engelli vatandaşlarımızın gereksinim duydukları konularda bilgi verilir, yönlendirilir ve mağduriyetleri durumunda ve tedavi talepleri olduğunda destek verilir, özürlü sağlık kurul raporlarının itiraz başvurularını alır ve takibi yapılarak kişilere bilgi verilmektedir.

 

Evde Bakım Sağlık  Hizmetleri Birimi ise ilk etapta ilimizde yatalak olup da sağlık hizmetleri için hastaneye gidemeyen vatandaşlarımıza; ilgili birim gözetiminde kişinin evinde sağlık durumunun tespit edilerek evinde sağlık hizmetlerinin; gerek ilgili Birim doktor ve çalışanları ile gerekse hastaneden uzman ekip tarafından yerinde müdahalenin yapılması veya hastane ortamında tedavi edilmesi gerektiği durumlarda da intikali hususunda destek çıkılır.

Toplumda engelli engelsiz herkesin eşit hak ve özgürlüklere sahip olması dileğiyle, öncelikle bakımız altında bulunan engellilerimiz yanında, aileleri ile birlikte olan diğer tüm engellilerimizin “Engelliler Haftasını” kutlayarak,her zaman yanlarında olduğumuzu belirterek sağlık ve mutluluklar dilerim.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
SAĞLIK
Yukarı Geri Van Haber 65| Van Haberleri|Van Haber|

Van gumus dunyasi


Turkmenoglu


YTY BETON

Gündem

Tümü

En Çok Okunanlar

Bugün .Bu Hafta .Bu Ay
  • Bugün vanhaber65.com
Van'da bir mahalle daha karantinaya alındı07/Nisan/2020