Tarih Alanı
Künye

Başbakan:Türk Kürt Kardeştir, ayrım yapan kalleştir

Başbakan:Türk Kürt Kardeştir, ayrım yapan kalleştir
Eklenme Tarihi : 07/Aralık/2014, 15:13
AK Parti Van İl Başkanlığının 5. Olağan genel kuruluna katılmak için Van'a gelen Başbakan Ahmet Davutlu, çözüm sürecine ve 19. Eğitim Şurasında alınan kararlara değindi.AK Parti Van İl Başkanlığının 5. Olağan genel kuruluna katılmak için Van'a gelen Başbakan Ahmet Davutlu,  çözüm sürecine ve 19. Eğitim Şurasında alınan kararlara değindi. Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun tarih cahili olduğunu söyleyerek, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bizi orta çağlara götürmek istiyor diyor, bir parti genel başkan yardımcısı bize mezar taşlarını mı okutacaklar diyor. İşte bunlar tarih cahili. O mezar taşları bu toprakların mührüdür. O hakir gördükleri mezar taşları şehitlerimizin bu topraklarda ecdadın bıraktıkları tapu mührüdür. CHP hala tarihimizi anlayabilmiş değil. O orta çağ dedikleri dönem yüce vahyin geldiği çağıdır, alemlere rahmet olarak gelen resulün çağıdır. Bizim tarihimizde orta çağ karanlığı yok.


Kongreye Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ve beraberindeki Başbakan Yardımcıları  Beşir  Atalay, Yalçın Akdoğan,  Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Mehmet Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı  Cevdet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı  Nabi Avcı,  AKP Genel Başkan baş danışmanı  Hüseyin Çelik ve  Milletvekilleri katıldı.


 Aileler Çocuklarının Kurtarılması istedi


Başbakan Davutoğlu’nun aracı hava alanın çıkışında Çocukları PKK'nın  dağ kadrosun katılan ve Diyarbakır'daki eylemlere katılan İki aile  aracın önüne keserek Başbakandan yardım istedi.  Göz yaşları arasında Davutoğlu'na çocukları Efekan ve Simeni kurtarılmalarını isteyen aileler,  lütfen bize yardım edin Çocuklarımızı geri getrin”dedi. Başbakan Davutoğlu ise ailelere sarılarak, ben evlat acısını bilirim. İnşallah en kısa zamanda onları kurtaracağız. bunun için çalışıyoruz”diyerek aileleri teselli etti.


Çözüm sürecinin iki önemli ayağının olduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu, Bunlardan biri, Milli Birlik beraberlik, diğer ise Kalkınma’projesi olduğunu belirterek şunları söyledi.


“ Bu toprakların doğusunu batısından, kuzeyini güneyinden ayırmak mümkün değildir. Çözüm süreciyle gerçekleştirmek istediğimiz şey: Bu topraklarda yaşayanları kardeş yapmaktır. Hükümet olarak ilk olarak çözüm süreci dedik. Tam biz bu hazırlıklar içerisindeydik. Birileri Kobani'yi bahane ederek bütün Doğu ve Güneydoğu'yu vandalizme boyun eğeceğimizi zan ettiler. Kur'an Kurslarını, AK Parti binalarını hedef aldılar. Onların yaktıkları yerde biz gül yetiştireceğiz. Biz bir şey vurguladık: Çözüm süreci kamu düzenine alternatif değildir. Halkımızla birlikte her bir şehrimizi huzur diyarı yapmaya kararlıyız. Milletimizin her bir ferdine seslenerek şöyle diyoruz: Milletimizin huzuru, mutluluğu sağlanacaktır. Çözüm süreci bizim için kutlu bir yolculuktur. Çözüm süreciyle beraber Fakiye Teyran'la Yunus Emre'yi buluşturmaya kararlıyız. Derdimiz milleti birleştirmektir. Araya ekilmek istenen fitne tohumlarına inatla biz muhabbet tohumları ekeceğiz. Bunun için en güzel sloganda bu olacaktır. Türk-Kürt kardeştir. Ayırım yapan kalleştir” dedi.


‘Yavuz Bingöl'e Mahalle Baskısı Yapılıyor’


Ayrıca Kongreye Berkin Elvan elvanla ilgili söylediği sözlerden dolayı gündemden düşmeyen Sanatçı Yavuz Bingöl'e mahalle baskısı yapıldığını vurgulayan Davutoğlu; Mahalle baskısı yapanlara sesleniyorum: İster Van'da, ister elit geçinen sanatçılara da sesleniyorum: Şimdi Yavuz Bingöl'e mahalle baskısı yapıyorlar. Biz Yavuz Bingöl'ü tanırız. Onlar bu baskılara boyun eğmez. Selam olsun barış türküleri söyleyenlere. Milli iradeyi hakim kılmaya kararlıyız. Milletin her bir ferdini kardeş kılmaya kararlıyız. Yıkmaya gelenlere karşı inşa diyoruz, ihya diyoruz. Demokrasinin hakim kılındığı yeni Türkiye için yola çıktık." dedi.


Başbakan Davutoğlu, 19. Eğitim şurasında çıkan kararlara ilişkin olarak eleştiride bulunan CHP genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na tarih cahili’diyerek;  Aziz Vanlılar, birileri biz tarihdaşlık dedikçe sizin tarihiniz hatta sizin eski dininiz de başka dediler. Bizim tarihimizde, kıblemiz de birdir. Milli Eğitim Şurası bir tavsiye kararıdır. Osmanlıca seçmeli ders okutuluyor. Liselerde seçmeli olsun dediler diye. Kılıçdaroğlu "Bizi orta çağa götürecekler" diyor. Bir genel başkan yardımcısı "Bize mezar taşı okutacaklar" diyor. Orta çağ karanlık dediğin şey. İnsanlığın aydınlanma çağıdır. Resul'un çağıdır” dedi.


Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı kentte çevre illerden de polis takviyesi yapıldı. Kent merkezinde olası protesto eylemlerinin olmaması için polis her sokak girişlerinde etten duvar ördü. Polis helikopteri de kent hareketliliğini havadan takip etti.   

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
GÜNDEM
Yukarı Geri Van haber, Van haberleri, VAN HABER 65

Van gumus dunyasi


En Çok Okunanlar

Bugün .Bu Hafta .Bu Ay
  • Bugün vanhaber65.com

Van surucu kursu

Turkmenoglu


Gündem

Tümü